Banke će konačno prodisati

Bez autora
Sep 28 2017

Institucije BiH, RS i FBiH donijele su 19 propisa u cilju sprovođenja preporuka Međunarodne radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF) i BiH bi trebalo da bude skinuta sa njihove sive liste čime bi bile olakšane transakcije prema inostranstvu i poslovanje banaka. Savjet ministara BiH je usvojio informaciju o sprovođenju Akcionog plana za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca s ciljem harmonizacije sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Akcioni plan je sproveden. Ministarstvo inostranih poslova BiH će odmah otpočeti diplomatske aktivnosti radi uklanjanja BiH sa sive liste FATF-a, istakli su u Savjetu ministara.

Banke će konačno prodisatiInstitucije BiH, RS i FBiH donijele su 19 propisa u cilju sprovođenja preporuka Međunarodne radne grupe za finansijsko djelovanje (FATF) i BiH bi trebalo da bude skinuta sa njihove sive liste čime bi bile olakšane transakcije prema inostranstvu i poslovanje banaka.

Savjet ministara BiH je usvojio informaciju o sprovođenju Akcionog plana za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca s ciljem harmonizacije sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

- Akcioni plan je sproveden. Ministarstvo inostranih poslova BiH će odmah otpočeti diplomatske aktivnosti radi uklanjanja BiH sa sive liste FATF-a - istakli su u Savjetu ministara.

BiH je na sivoj listi FATF-a od juna 2015. godine, a zbog toga je poslovanje banaka bilo usporeno i otežano. Direktor Nove banke Banjaluka i član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH Milan Radović rekao je da je zbog sive liste bila pojačana kontrola transakcija.

- Klijenti banke moraju da prilažu dodatnu dokumentaciju kada se vrši inoplaćanje i time se usporava proces dok se sve ne provjeri. Zbog toga je kod inoplaćanja bila manja efikasnost zbog većih provjera i kontrola. Siva lista je otežala rad bankama i štetna je i po reputaciju zemlje - rekao je Radović i dodao da bi skidanje BiH sa nje trebalo da poboljša određene stvari.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik